Dane osobowe będą lepiej chronione

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie danych osobowych, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Nowe przepisy mają sprawić, że dane osobowe Polaków będą lepiej chronione.


Lepsza ochrona danych osobowych - to główny cel nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Zaproponowane przepisy wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Polska jest jednym z pierwszych europejskich krajów, które to robią.

Do nowych regulacji będą musiały dostosować się wszystkie podmioty, które zbierają i przetwarzają dane osobowe. Dla obywateli oznacza to korzyści. - Ta ustawa jest po to by lepiej chronić obywateli. Nie należy się jej obawiać. Ona ma służyć, a nie utrudniać życie obywatelom - mówi minister Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Dodaje, że RODO to nie tylko kary, ale przede wszystkim chęć uwrażliwienia, że dane osobowe powinny być dobrze zabezpieczone. - Te przepisy mają nas chronić przed handlem danymi. Trzeba się przygotować i pamiętać, że dane osobowe są dobrem wrażliwym, że nie należy panikować - podsumowuje Marek Zagórski.

Z chwilą wejścia w życie nowej ustawy utraci moc dotychczasowa ustawa o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r.


źródło:  Ministerstwo Cyfryzacji / Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.